Dublin - stolia Irlandii
Dublin jest stolica Irlandii, w zwiazku z tym najpierw kilka faktow dotyczacych tego panstwa. Od 1921 Irlandia jest niepodleglym panstwem - po podziale wyspy Irlandia na Irlandie (Republika) i Irlandie Polnoca.
Irlandia jest czlonkiem Unii Europejskiej, jej waluta jest Euro, ustroj to demokracja parlamentarna, a glowa panstwa jest prezydent (obecnie kobieta - Mary McAleese).
Irlandia Polnocna jest czescia Zjednoczonego Krolestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Polnocnej, jej waluta jest funt brytyjski, a glowa panstwa krolowa Anglii.
W obu panstwach oficjalnymi jezykami sa angielski i irlandzki i obowiazuje ruch lewostronny. Irlandzki jest jezykiem celtyckim i jest podobny do szkockiego i walijskiego
Polozenie. Miedzy rownoleznikami polnocnymi 51,5 - 55,5 stopni oraz poludnikami zachodnimi 5,5-10,5.
Obszar i ludnosc. Calkowity obszar Irlandii (wyspa): 84,421 km2. Irlandia (Republika) zajmuje obszar 70,282 km2, a Irlandia Pólnocna 14,139 km2.
Ludnosc Irlandii wynosi 5.42 mln (1999) w tym: Irlandia (Republika) - 3.74 mln, Irlandia Pólnocna - 1.68 mln.
Administracja Irlandii. 4 prowincje: Ulster (jego czesc tworzy Irlandie Polnocna), Leinster (z Dublinem), Munster i Connaught, ktore dziela sie w sumie na 32 hrabstwa.
Religia. Irlandia, jak Polska, jest ostoja katolicyzmu w Europie. 91% ludnosci to katolicy, 3% to anglikanie, 0.5% prezbiterianie, reszta (ok. 5.5%) to pozostale religie.
Pogoda. Najzimniejszymi miesiacami w Irlandii sa styczen i luty, kiedy srednia temperatura powietrza waha sie pomiedzy 4oC i 7oC, natomiast najcieplejszymi miesiacami sa lipiec i sierpien, kiedy srednia temperatura waha sie miedzy 14oC i 16oC.
Najwyzszy punkt Irlandii to Carrantoohill: 1.041 m n.p.m.
Gospodarka. Gospodarka Irlandii (Republiki) jest bardzo silna. Tempo wzrostu PKB w latach 1997-2000 oscylowalo w okolocach 10%, PKB na glowe wynosi ok. 118% sredniej Unii Europejskiej (w 1973 r., kiedy Irlandia wstapila do UE bylo to 59%), bezrobocie spadlo do ok. 4%
Kultura
Muzycy - Thin Lizzy, Eurythmics, U2, Enya, Sinead O'Connor, Cranberries, The Corrs, Van Morrison, Boyzone oraz przedstawiciele muzyki typowo irlandzkiej: Simon i Garfunkel, Dubliners i Clannad.
Pisarze - Jonathan Swift (Podroze Guliwera), James Joyce (Ulysses) oraz noblisci: George Bernard Shaw, Samuel Beckett, W.B. Yeats, Seamus Heaney.
Historia
ok. 600-500 p.n.e. Celtowie przybywaja do Irlandii
432-461 A.D. Swiety Patryk wprowadza chrzescijanstwo do Irlandii
596 A.D. Pierwszy tekst napisany w jezyku irlandzkim
1918 Sinn Féin, która zada niepodleglosci calej Irlandii, wygrywa wybory
1919-1921 Wojna o niepodleglosc (niezaleznosc od Wielkiej Brytanii)
1920 Podzial Irlandii i utworzenie Irlandii Pólnocnej
6.12.1921 Niepodleglosc Irlandii
1.1.1973 Irlandia wstepuje do EWG/Unii Europejskiej
10.4.1998 Podpisanie Porozumienia Wielkopiatkowego zapewniajacego ogólne porozumienie polityczne w Irlandii Pólnocnej
Najwazniejsze swieto. 17 marca - swieto Sw. Patryka (w Polsce tez celebrujemy - pijemy Guinnessa!)
Wiecej o Irlandii na stronach:
www.ireland.ie, www.irlandia.pl, www.mojairlandia.pl
IRA - Irlandzka Armia Republikanska
IRA to zbroje ramie partii Sinn Fein wlaczacej o niepodleglosc i zjednoczenie calej Irlandii. Latem 1919 roku 15.000 zolnierzy IRA stanelo do walki z 50.000 brytyjskich zolnierzy i licznymi Ochotnikami Ulsterskimi. W odpowiedzi na rozpoczecia przez IRA wojny partyzanckiej Brytyjczycy wprowadzili rzady terroru. Aresztowania, lapanki, osadzenie w obozie i godzina policyjna staly sie w Irlandii codziennoscia. IRA odpowiedziala na terror zamachami, wojna partyzancka i egzekucjami zdrajców.
Pod koniec 1920 roku, pod naciskiem amerykanskiej i brytyjskiej opinii publicznej, Irlandie podzielono na dwie czesci, oddzielajac szesc hrabstw w Ulsterze od reszty kraju. Odpowiedzia na ten projekt byl calkowity bojkot instytucji panstwowych w Irlandii i nasilenie walki zbrojnej. Irlandia juz nie chciala autonomii, chciala niepodleglosci. W zorganizowanych pomimo walk wyborach calkowite zwyciestwo odniosla nielegalna Sinn Fein. W 1921 roku powolane zostalo Wolne Panstwo Irlandzkie. Mialo ono byc dominium brytyjskim obejmujacym 26 hrabstw poludniowych; kwestia 6 hrabstw ulsterskich miala byc rozstrzygnieta pózniej. Glowa Irlandii pozostawal król Wielkiej Brytanii, ale mimo kilku ograniczen Irlandczycy mogli wreszcie sami decydowac o swoim losie. Wielu Irlandczyków nie bylo jednak zadowolonych z uzyskania jedynie statusu dominium. Jeszcze wiecej watpliwosci budzilo oddzielenie czesci Ulsteru od reszty kraju.
W roku 1937, po kilkunastu latach terroru i walk partyzanckich, zmieniono konstytucje i Irlandia przestala byc brytyjskim dominium, a monarcha brytyjski - glowa Irlandii. Dwanascie lat pózniej oficjalnie proklamowano republike. Tak zakonczyl sie trwajacy prawie 800 lat konflikt miedzy Anglikami i Irlandczykami. Z jednym wyjatkiem - szescioma hrabstwami Irlandii Pólnocnej, która po dzis dzien odczuwa skutki tego konfliktu.
Od zamachow terrorystycznych IRA uciepialo rowniez wiele miast Anglii - w tym Manchester. 15 czerwca 1996 r. w centrum Mancheseru wybuchla potezna 1,5 tonowa bomba, niszczac kilka budynkow. Na szczescie nie bylo ofiar.
Dublin - miasto
Dublin jest stolica Irlandii. Stolica Irlandii Polnocnej jest Belfast.
Dublin liczy ok. 1,1 mln mieszkancow. Klimat jest umiarkowany, zdarzaja sie deszcze (jak to na Wyspach), jednak sa lagodne i krotkie. Srednia temperatura latem 16-20°C, z zima 4-7°C. Turysci spoza Unii Europejskiej musza okazac paszport, wiza turystyczna dla Polakow nie jest wymagana.
Miasto polozone jest nad malownicza Zatoka Dublinska, na tle gor Wicklow. Ja wybralem sie do Dublina promem. Bilet w obie strony - pociag z Manchester do portu w Holyhead (polnocna Walia) i prom z Holyhead do Dublina - kosztuje GBP 29 (!) jesli pobyt w Irlandii nie trwa dluzej niz 24 godziny. Prom z Holyhead do Dublina plynie ok. 1,5 godziny. Plynac promem nie mozna przegapic momentu wplywania do portu w Dublinie - zatoka, gory, dziesiatki jachtow; wspanialy widok! Kolejka DART mozna sie latwo dostac do kazdego punktu nad Zatoka Dublinska (laczy ona tez terminal promowy Dun Lungheri z centrum miasta - nalezy wysiac przy O'Connel Street station). Dublin wyroznia sie sposrod innych swiatowych stolic tym, ze wyjatkowo latwo z niego wyjechac.
Rzeka Liffey, plynaca z zachodu na wschod dzieli Dublin na czesc polnocna i poludniowa. Warto wybrac sie na spacer wzdluz nabrzezy, gdzie pomiedzy wieloma mostami i mostkami, na promenadzie ustawione sa rzezby... krow! Centrum miasta nie jest duze (powiem wiecej - dla mnie bylo zaskakujaco male, brak wysokich budynkow, leniwa atmosfera) i latwo sie w nim zorientowac. Jest tam sporo architektury 'grecko-rzymskiej' - kolumny, portale itp., ale przede wszystkim charakterystyczne kamienice.
Wiekszosc najwazniejszych atrakcji znajduje sie po stronie poludniowej, np. najslawniejsza irlandzka uczelnia Trinity College, artystyczna dzielnica Temple Bar z "alternatywnymi" sklepami i knajpkami (o Temple Bar nizej) oraz wiekszosc miejskich muzeow i galerii. Na zachodzie rozposciera sie najwiekszy w Dublinie i jeden z najwiekszych na swiecie Phoenix Park, w którym znajduje sie miedzy innymi oficjalna rezydencja prezydenta oraz zoo.
Dublin to miasto tysiecy Pubów. Wszystkie sa odrestaurowane, okolica ich jest zawsze posprzatana, a w srodku zawsze gra dobra muzyka (najczesciej irlandzka, wieczorami na zywo).
Piwo Guinness
Guinness to jeden z symboli Irlandii. Ciemne piwo z charakterystyczna biala, gesta piana sprzedwane jest i uwielbiane na calym swiecie. Kolebka Guinnessa byla pierwszym miejscem, ktore odwiedzilem w Dublinie.
Muzeum i sklep firmowy Guinessa miesci sie w ogromnej pincie piwa (pinta = 0.6 litra), wysokiej na 30 metrow. Zbudowana ja zeby uczcic prawie 250-letnia historie piwa, a na samej gorze znajduje sie oszkolny bar Gravity z panoramicznym widokiem na Dublin. Przy wejsciu, po kupnie biletu (GBP 14), dostaje sie specjalnie oszlifowany kawalek szkla z zatopiona kropla Guinnessa - jest to 'kupon' na darmowe piwko w barze Gravity. Idac z dolu do gory sledzimy historie i proces produkcji czarnego napoju.
Arthur Guinness przybyl do Dublina w 1759 r. Pomimo recesji, zdecydowal sie na przejecie malego browaru przy St. James's Gate i podpisal umowe dzierzawy na 9000 lat (!) i roczna oplate GBP 14 (czternascie funtow!). W 1770 r., po kilku latach prowadzenia zyskownego browaru, Arthur Guinness sam opracowal recepture nowego portera - czarnego piwa, ktore zawdziecza swoj kolor dodatkowi palonego jeczmienia. Nowy gatunek odniosl wielki sukces i w 1796 zaczeto go eksportowac do Londynu. Arthur Guiness byl zasluzonym Dublinczykiem, dostarczal piwo do zamku, mial 21 dzieci (10 z nich dozylo doroslego wieku), zmarl w wieku 78 lat. Biznes przejal jego syn, rowniez Arthur. Arthur II rowniez prowadzil polityke innowacyjnosci, w 1821 r. wprowadzil na rynek Guinness Extra Superior Porter (mocny porter - 'stout') i juz w 1840 r. zarzadzal najwiekszym browarem w Irlandii. Jego syn, Benjamin Lee Guinness, burmistrz Dublina, rozwinal browar do wielkosci najwiekszego na swiecie w latach 60 XIX wieku. Benjamin w 1862 r. wprowadzil znane logo Guinness i charakterystyczny podpis Arthur Guinness. Ostatni czlonek dynastii Guinnessow ustapil z fotela prezesa firmy w 1986 r. i zmarl w 1992 r.
Tajemnica skucesu Guinnessa lezy w czterech skladnikach:
- slodowy jeczmien dla specyficznego smalu i palony jeczmien dla rubinowego odcienia
- chmiel dla gorzkiego smaku
- specjalna woda dla klarownosci
- drozdze dla charakterystycznej bialej piany
Kto odwiedzi browar dowie sie wiecej o produkcji Guinnessa, robieniu beczek, transporcie, reklamie itp.
Wiecej o czarnym napoju: www.guinness.com
Whiskey Jameson
Drugim obowiazkowym miejscem do odwiedzenia w Dublinie jest stara gorzelnia tradycyjnej irlandzkiej whiskey Jameson. Zwroc uwage na to, ze irlandzka whiskey pisze sie przez "ey" na koncu, pozostale gatunki whisky pisze sie przez "y". Wycieczka po The Old Jameson Distillery obejmuje obejrzenie krotkiego filmu o Irlandii i samej whiskey ('Uisce Beatha - The Water of Life), przedstawienie historii i metody produkcji oraz darmowa degustacje alkoholu (jedynie odrobina!). Historia Jameson Irish Whiskey siega 1780 r. kiedy rodzina Jameson zalozyla firme przy Bow Street w Dublinie. Dzisiaj produkcja odbywa sie w innym miejscu, w starej gorzelni urzadzono muzeum i sklep.
Etapy produkcji whiskey to:
1. Przechowywanie ziarna. Jeczmien i woda to glowne skladniki whiskey.
2. Slodowanie. Jeczmien moczony jest w wodzie a nastepnie suszony. Tutaj da sie zauwazyc pierwsza roznice miedzy whiskey irlandzka i szkocka. Irlandzka suszona jest bezposrednio na ogniu, co pozwala zachowac oryginalny smak. Szkocka suszona jest w dymie torfowym dajac charakterystyczny dymowo-torfowy smak.
3. Mielenie. Slodowy i nieslodowy jeczmien mielony jest do postaci gruboziarnistego mlewa.
4. Rozgniatanie. Podczas rozgniatania jeczmien i slod mieszane sa w goracej wodzie w odpowiednich proporcjach w duzych kadziach zwanych Mash Tun. W czasie tego procesu skrobia zmienia sie w sfermentowany cukier. Po 4 godzinach rozgniatania, resztki ziaren sa oddzielane, a slodki plyn poddawany procesowi fermentacji.
5. Fermentacja. Koeljny etap to dodanie plynnych drozdzy i rozpoczecie fermentacji. Po 80 godzinach cukier zamienia sie w alkohol i dwutlenek wegla. Na tym etapie plyn zawiera 8 procent alkoholu.
6. Destylacja. Najwazniejszy etap, polega na oddzieleniu wody od alkoholu. Tu widac kolejna roznice: amerykanski bourbon destylowany jest raz, wiekszosc szkockich whiskeys destylowana jest dwa razy, a irlandzka whiskey destylowana jest 3 razy - daje to delikatny, czysty smak. Glowna zasada destylacji polega na tym, ze alkohol wrze w temperaturze 78 stopni, a woda w 100 stopniach. Alkohol paruje wiec pierwszy, opary sa nastepnie kondensowane i wedruja do drugiej destylacji. Odbywa sie to w miedzianych kadziach, ktore nie wchodza w reakcje z alkoholem. Po trzeciej destylacji alkohol jest bezbarw i bezwonny i ma charakterystyczny, ostry smak. Nastepnie jest on zozcienczany do 62 procent woda zdejonizowana.
7. Dojrzewanie. Alkohol przelewany jest do debowych beczek i przechowaywany w przestronnych, ciemnych, aromatyzowanych magazynach. Prawo irlandzkie nakazuje co najmniej 3-letnie dojrzewanie, ale tradycyjne marki irlandzkie dojrzewaja 5-7 lat. Uzywa sie do tego beczek z Hiszpanii, Portugalii i Australii, gdzie byly uzywane do dojrzewania sherry, porto i bourbona, co daje smak whiskey. Tanina zawarta w drewnie, z ktorego zrobione sa beczki, daje zloty kolor. Najbardziej eksluzywne whiskey (w tym Jameson Distillery Reserve) dojrzewaja 12 lat.
8. Beczkowanie.
9. Kontrola akcyzowa.
10. Butelkowanie.
Na zdjeciu powyzej tradycyjne testowanie roznych gatunkow whisky w gorzelni na zakonczenie zwiedzania. Bardzo mily moment...
Wiecej o whiskey Jameson na stronie: www.jameson.ie
Temple Bar i pub Oliver Gogarty's
Ten material staje sie monotematyczny - teraz bedzie o pubach, a te sluza jak wiadomo do komsumpcji alkoholu. Jendak sam Dublin nieco mnie rozczarowal, samo miasto nie wyglada wcale na stolica europejskiego panstwa, centrum jest dosc male, brak wysokich budynkow... Jednak wynagradza to w 100% atmosfera w legendarnych irlandzkich pubach!
Dzielnica, do ktorej nalezy wybrac sie wieczorem jest Temple Bar, zawdzieczajaca swa nazwe pubowi Temple Bar (na zdjeciu obok).
Ja, po zajrzeniu do kilku innych, ostatecznie trafilem do pubu Oliver St. John Gogarty's (59/59 Fleet Street), gdzie do 2-3 w nocy bawilem sie przy muzyce irlandzkiej na zywo. Kobzy, flety, fujarki, skrzypce - to tradycyjne instrumenty, wspierane gitara i klawiszami. Warto na miejsu kupic plyte nagrana specjalnie przez muzykow koncertujacych w Gogarty's (10 euro, ale im pozniej tym drozej!).
Nalezy jednak pamietac, ze puby w centrum okupowane sa przez turystow - ja bawilem sie z Australijczykami, Amerykanami i Niemcami. 100% oryginalne irlandzkie puby znalezc mozna w ubozszych dzielnicach, warto sie tam wybrac.
Wiecej o dzielnicy Temple Bar na stronie: www.templebar.ie
Strony pubu Oliver Gogarty's: www.olivergogartys.com
sobota, 12 lipca 2003
niedziela, 6 lipca 2003
Anglia - Blackpool
Blackpool - miasto
Blackpool to najslynniejszy i najczesciej odwiedzany kurort w Wielkiej Brytanii.
Jego dwa charakterystyczne punkty to Blackpool Tower (wieza telewizyjna i widokowa, na zdjeciu po lewej) oraz Blackpool Pleasure Beach (ogromny park rozrywki z wielkimi rollercoasterami - o nich nizej). Jest to rowniez duzy osrodek przemyslu lotniczego, samochodowego, tekstylnego i spozywczego.
Miasto liczy 160 tys. mieszkancow i polozone jest na zachodnim wybrzezu, nad Morzem Irlandzkim, na polnoc od Manchesteru. Jazda pociagiem z Mancheseru trwa ok. 1 godz. 15 min. i kosztuje GBP 10 w obie strony.
Wjazd na wieze kosztuje GBP 11.00, na szczycie znajduje sie taras widokowy i... ogromna skrzynka pocztowa, z ktorej mozna wyslac pocztowke! Niedaleko wiezy znajduje sie przepiekne drewniane molo (na zdjeciu po prawej) porownywalne z molo w Sopocie. Spacerujac plaza w kierunku poludniowym dojdziemy do parku rozrywki.
Fakty zwiazane z Blackpool:
* 17 milionow turystow rocznie
* ponad 90 tys. lozek w 3 tys. hoteli, pensjonatow, goscincow itp.
* slynna wieze Blackpool Tower otwarto w 14 maja 1894 r. - jej wysokosc to 518 stop i 9 cali (ponad 150m)
* Blackpool's Pleasure Beach to Nr 1 na brytyjskiej liscie atrakcji turystycznych, wg English Tourist Board miejsce to odwiedza rocznie ok. 8 mln gosci
* Pepsi Max Big One to najwiekszy (235 stop = 70m) i najszybszy (85 mph = 140 km/h) rollercoaster na swiecie
* to tutaj otwarto pierwsza na swiecie stala elektryczna linie tramwajowa w 1885 r.
* Firma Jaguar Cars zostala zalozona w Blackpool, poczatkowo nazywala sie Swallow Cars
Jak widac na tych zdjeciach w Anglii nie tylko autobusy sa pietrowe! Przejazdzka takim tramwajem, z widokiem na morze i zachodzace slonce... miodzio!
Polecam goraco artykul w 'Polityce': 'Blackpool pachnie tluszczem i seksem'. Bardzo ciekawy tekst i bardzo prawdziwy. Zreszta latem cala Anglia ocieka seksem i tluszczem, na ktorym smazone sa frytki i hamburgery. A niektore kobiety ociakaja jednym i drugim...
- Latwiej tu kupic Rolexa niz butelke mleka! - mowia mieszkancy Blackpool.
Caly artykul tutaj: www.polityka.onet.pl
Blackpool nazywany jest 'brytyjskim Las Vegas' i nie ma w tym wiele przesady. Co prawde nie mu tu az tyle kasyn co w Vegas, ale wierzcie mi, ze mozna tu przegrac kazde pieniadze. Cale miasto jest zreszta nastawione na dojenie turystow az do ostatniego grosza. Liczba punktow przepowiadania przyszlosci przechodzi wyobrazenie przecietnego Polaka - to niezly biznes tutaj. Wokol mnostwo jednorekich bandytow (ale nie mordercow z protezami, chodzi o automaty do gry), maszyn z maskotkami itp.
Wiecej o Blackpool na stronach:
www.blackpool.gov.uk
www.ukcomplete.co.uk
Blackpool Pleasure Beach - park rozrywki z rollercoasterami
Blackpool Pleasure Beach to jeden z najwspanialszych parkow rozrywki na swiecie. Na jego terenie znajduja sie:
* Rollercoastery - zaden inny park nie ma ich wiecej: tu jest ich az 13! Szczegoly nizej. Za GBP 26.00 mozna kupic bilet na nielimitowane przejazdzki wszystkimi rollercoasterami i wstep do prawie wszystkich atrakcji
* Beaver Creek - dzieciecy park rozrywki pelen roznych clownow, karuzel, zjezdzalni, maskotek itp.
* Indoor Attractions - czyli atrakcje pod dachem, m.in. kregielnia, krypta horroru, lodowisko, go-karty, pasaz horroru, galeria sztuki, sklepy
* Teatry - 'Hot Ice' (rewia na lodzie) uznany najlepszym wodowiskiem resortowym w Wielkiej Brytanii. 'Eclipse' uznany najlepszym musicalem cyrkowym oraz 'Mystique' uznany najlepszym pokazem magii, iluzji oraz wystepow kabaretowych
* Kawiarnie i restauracje - do wyboru do koloru, mozna tu zamowisc wszystko... pod warunkiem, ze jest to hamburger i frytki! No nie, tak zle nie jest... sa restaurajce wloskie, meksykanskie, indyjskie, chinskie, niemieckie, francuskie, no i angielskie.
Wiecej szczegolow na stronie: www.blackpoolpleasurebeach.co.uk
A tutaj jest moja prywatna lista przebojow rollercoasterow. Jesli ktos pojedzie do Blakpool niech zacznie tak jak ja - 'z grubej rury', od Pepsi Max Big One i Spin Doctor. Adrenalina powyzej uszu i emocje ze 100% gwarancja!
Acha, co to jest rollercoaster? To taka kolejka, jaka prawie kazdy bawil sie w dziecinstwie, tylko nie ma lokomotywy. Do wagonikow laduje sie ludzi, przypina ich do siedzen i wysyla sie w szalona jazde po torze pelnym wzniesien i spadkow oraz zakretow i wykretow.
1. Pepsi Max Big One
Najwyzszy i najszybszy rollercoaster na swiecie. 235 stop wysokosci (ponad 70 metrow = ok. 30 pieter), ponad 1 mila dlugosci (1,6 km) i predkosc dochodzaca do 87 mil na godzine (140 km/h). Klasyka - wjazdy, zjazdy, zakrety, najnowoczesniejsza konstrukcja rodem z amerykanskiej telewizji. Tego sie nie da opisac, to trzeba przezyc!
Nie mozna tutaj niestety robic zdjec ('The gentleman at the front - please put your camera into your bag!' - to bylo do mnie po zrobieniu zdjecia ponizej po prawej, tuz przed zaladowaniem sie do pierwszego wagonika). Oczywiscie, ze trzeba jechac w pierwszym wagoniku - to najwieksza frajda. Wszystkie rollercoastery prezentowane tutaj 'zaliczylem' w pierwszych wagonikach!
Szczegoly techniczne Pepsi Max Big One - najwiekszego i najszybszego rollercoaster w Wielkiej Brytanii, Europie i na swiecie:
- otwarcie w maju 1994
- koszt: GBP 12 milionow
- powierzchnia: 42 akry
- dlugosc: 1,665 km (ok. 1 mila)
- predkosc: do 125 km/h
- ilosc wagonikow: 5, pojemnosc: 30 osob
- konstrukcja: 250 ton rur stalowych na 2 tys. ton wspornikow stalowych i ok. 1,5 tys. wspornikow
Wiecej na stronie: www.integer-software.co.uk
2. Spin Doctor
Gwarantuje najwyzszy poziom adrenaliny, dla najwiekszych smialkow. Wyobraz sobie wielkie smiglo, obracajace sie wokol wlasnej osi, z tylko dwoma platami. Na kocu kazdego plata jest kostrukcja z 8 krzeselkami, obracajaca sie takze wokol wlasnej osi. Kiedy jeden koniec plata jest na samej gorze, drugi jest ns samym dole. Teraz wyobraz sobie siebie na jednym z krzeselek, na wysokosci 15 pieter (120 stop = 36 metrow) w momencie, w ktorym smiglo rozpedza sie do predkosci ponad 60 mph (96 km/h). Juz? Klamiesz... zadna wyobraznia tego nie wypracuje.
3. Ice Blast
Pierwsze tego typu urzadzenie w Wielkiej Brytanii. Katapultuje smialkow pionowo wzdluz wiezy na wysokosc 210 stop (65 metrow) z predkoscia 80 mph (130 km/h) a nastepnie pozwala im swobodnie spasc w dol polegajac calkowiscie na sile grawitacji. Na samej gorze czujesz sie jakbys byl co najmniej na Ksiezycu...
Na zdjeciu ten gosc w bialej koszulce po lewej to ja!
4. Irn Bru Revolution
Pierwszy w Europie rollercoaster jadacy po 360 stopniowej petli. Niesamowite uczucie kiedy jedziesz do gory nogami, wlosy i rece (jesli jestes na tyle odwazy by puscic sie uchwytow) zwisaja bezwladnie w dol a zycie przelatuje Ci miedzy oczami... (no dobra, z tym zyciem przesadzilem).
Pierwszy raz jedziesz przodem, a potem - tylem! Nawet nie wiesz kiedy, a tu siup, i juz masz d... zamiast glowy :)
5. Valhalla
Najwiekszy na swiecie i najbardziej spektakularny 'wodny' rollercoaster sunacy po ciemnym, zabudowanym torze wypelnionym woda i ogniem. Jego budowa pochlonela 15 milionow funtow. Valhalla to podroz w kraine niesmiertelnych dusz Wikingow laczaca elementy wody, ognia, sniegu i lodu. Gwarantowane silne zamoczenie, nie pomagaja nawet plaszcze przeciwdeszczowe (do kupienia na miejscu). Za to efekty nieziemskie - np. fala wody po ktorej nagle czujesz na sobie zar morza ognia rozciagajacego sie dookola, za chwile wodospad i znowu ogien.
Na zdjeciu wagonik-lodka wynurza sie z pieczary.
6. Grand National
Pierwszy w Europie rollercoaster z dwoma blizniaczymi torami. Skonstruowany w 1935 r. pozostaje jednym z najbardziej popularnych drewnianych rollercoasterow na swiecie. (Uwaga - drewniany oznacza, ze jego kontrukcja - stelaz - jest drewniana, wzmociona stalowymi lacznikami). Dosc wysoki.
7. Avalanche
Jedyny prawdziwy rollercoaster bobslejowy w Wielkiej Brytanii. Mocne przechyly gwarantowane. Nie ma zabezpiecznia na ramionach, co dodaje smaczku, jednak wypadniecie z niego jest malo prawdopodobne (zwroc uwage na to, ze nie napisalem 'niemozliwe'...).
8. Big Dipper
Tradycyjny drewniany rollercoaster, na ktorym rekordzista swiata Richard Rodriguez jezdzil przez 3 miesiace non stop, dzien i noc. Najgorsze jest to, ze to niekonczaca sie sekwencja wjazdow i zjazdow, miedzy ktorymi nie ma nawet czasu na zaczerpniecie oddechu.
9. Rollercoaster
Najbardziej klasyczny z klasycznych, 'drewniak'. Nawet jego nazwa jest klasyczna. Sporo wjazdow, zjazdow i naglych zakretow. Na poczatku wyglada dosc spokojnie, jednak juz po chwili pokazuje swoj prawdziwy charakter!
10. Log Flume
Najdluzsza na swiecie rollercoasterowa rynna wodna wydrazona w klodach drewna. Mnostwo naglych zwrotow i dwa gwaltowne zjazdy zakonczone fontannami wody. Mokra przygoda gwarantowana!
11. Space Invader
Nieco inny rollercoaster. Wylatuje w niemal calkowia ciemnosc kosmosu, z ktorej co jakis czas wylaniaja sie planety i gwiazdy. Mnsotwo nieoczekiwanych zwrotow akcji - w ciemych czelusciach nigdy nie wiadomo, czy za chwile runie sie w dol z zawrotna predkoscia czy powoli wtoczy pod gore. Zabudowany.
12. Wild Mouse
W gore i w dol, w gore i w dol po niekonczacych sie zakretach. Jeden z trzech drewnianych rollercoasterow tego typu na swiecie. Wyglada jak wybieg dla szalonego chomika.
13. Black Hole
'Walc' w czyms w rodzaju duzych filizanek w prawie calkowitych ciemnosciach przecinanych switlami strboskopowymi i przy glosnej muzyce.
Linki
>>> Prywatne oceny rollercoasterow okraszone zdjeciami: www.a-rush.co.uk/review.php?show=66
>>> Zdjecia i filmy video z rollercoasterami z Blackpool: www.steveandtina.co.uk/bpbphoto/index.htm oraz www.wilkes2536.freeserve.co.uk/pictures_index.htm.
>>> Obejrzyj rowniez zdjecia i pocztowki przedstawiajace parki rozrywki w Anglii w latach 1895 - 2002 (w tym kilka obrazkow z Blackpool): www.deltatango.freeserve.co.uk/amusements.html
Blackpool to najslynniejszy i najczesciej odwiedzany kurort w Wielkiej Brytanii.
Jego dwa charakterystyczne punkty to Blackpool Tower (wieza telewizyjna i widokowa, na zdjeciu po lewej) oraz Blackpool Pleasure Beach (ogromny park rozrywki z wielkimi rollercoasterami - o nich nizej). Jest to rowniez duzy osrodek przemyslu lotniczego, samochodowego, tekstylnego i spozywczego.
Miasto liczy 160 tys. mieszkancow i polozone jest na zachodnim wybrzezu, nad Morzem Irlandzkim, na polnoc od Manchesteru. Jazda pociagiem z Mancheseru trwa ok. 1 godz. 15 min. i kosztuje GBP 10 w obie strony.
Wjazd na wieze kosztuje GBP 11.00, na szczycie znajduje sie taras widokowy i... ogromna skrzynka pocztowa, z ktorej mozna wyslac pocztowke! Niedaleko wiezy znajduje sie przepiekne drewniane molo (na zdjeciu po prawej) porownywalne z molo w Sopocie. Spacerujac plaza w kierunku poludniowym dojdziemy do parku rozrywki.
Fakty zwiazane z Blackpool:
* 17 milionow turystow rocznie
* ponad 90 tys. lozek w 3 tys. hoteli, pensjonatow, goscincow itp.
* slynna wieze Blackpool Tower otwarto w 14 maja 1894 r. - jej wysokosc to 518 stop i 9 cali (ponad 150m)
* Blackpool's Pleasure Beach to Nr 1 na brytyjskiej liscie atrakcji turystycznych, wg English Tourist Board miejsce to odwiedza rocznie ok. 8 mln gosci
* Pepsi Max Big One to najwiekszy (235 stop = 70m) i najszybszy (85 mph = 140 km/h) rollercoaster na swiecie
* to tutaj otwarto pierwsza na swiecie stala elektryczna linie tramwajowa w 1885 r.
* Firma Jaguar Cars zostala zalozona w Blackpool, poczatkowo nazywala sie Swallow Cars
Jak widac na tych zdjeciach w Anglii nie tylko autobusy sa pietrowe! Przejazdzka takim tramwajem, z widokiem na morze i zachodzace slonce... miodzio!
Polecam goraco artykul w 'Polityce': 'Blackpool pachnie tluszczem i seksem'. Bardzo ciekawy tekst i bardzo prawdziwy. Zreszta latem cala Anglia ocieka seksem i tluszczem, na ktorym smazone sa frytki i hamburgery. A niektore kobiety ociakaja jednym i drugim...
- Latwiej tu kupic Rolexa niz butelke mleka! - mowia mieszkancy Blackpool.
Caly artykul tutaj: www.polityka.onet.pl
Blackpool nazywany jest 'brytyjskim Las Vegas' i nie ma w tym wiele przesady. Co prawde nie mu tu az tyle kasyn co w Vegas, ale wierzcie mi, ze mozna tu przegrac kazde pieniadze. Cale miasto jest zreszta nastawione na dojenie turystow az do ostatniego grosza. Liczba punktow przepowiadania przyszlosci przechodzi wyobrazenie przecietnego Polaka - to niezly biznes tutaj. Wokol mnostwo jednorekich bandytow (ale nie mordercow z protezami, chodzi o automaty do gry), maszyn z maskotkami itp.
Wiecej o Blackpool na stronach:
www.blackpool.gov.uk
www.ukcomplete.co.uk
Blackpool Pleasure Beach - park rozrywki z rollercoasterami
Blackpool Pleasure Beach to jeden z najwspanialszych parkow rozrywki na swiecie. Na jego terenie znajduja sie:
* Rollercoastery - zaden inny park nie ma ich wiecej: tu jest ich az 13! Szczegoly nizej. Za GBP 26.00 mozna kupic bilet na nielimitowane przejazdzki wszystkimi rollercoasterami i wstep do prawie wszystkich atrakcji
* Beaver Creek - dzieciecy park rozrywki pelen roznych clownow, karuzel, zjezdzalni, maskotek itp.
* Indoor Attractions - czyli atrakcje pod dachem, m.in. kregielnia, krypta horroru, lodowisko, go-karty, pasaz horroru, galeria sztuki, sklepy
* Teatry - 'Hot Ice' (rewia na lodzie) uznany najlepszym wodowiskiem resortowym w Wielkiej Brytanii. 'Eclipse' uznany najlepszym musicalem cyrkowym oraz 'Mystique' uznany najlepszym pokazem magii, iluzji oraz wystepow kabaretowych
* Kawiarnie i restauracje - do wyboru do koloru, mozna tu zamowisc wszystko... pod warunkiem, ze jest to hamburger i frytki! No nie, tak zle nie jest... sa restaurajce wloskie, meksykanskie, indyjskie, chinskie, niemieckie, francuskie, no i angielskie.
Wiecej szczegolow na stronie: www.blackpoolpleasurebeach.co.uk
A tutaj jest moja prywatna lista przebojow rollercoasterow. Jesli ktos pojedzie do Blakpool niech zacznie tak jak ja - 'z grubej rury', od Pepsi Max Big One i Spin Doctor. Adrenalina powyzej uszu i emocje ze 100% gwarancja!
Acha, co to jest rollercoaster? To taka kolejka, jaka prawie kazdy bawil sie w dziecinstwie, tylko nie ma lokomotywy. Do wagonikow laduje sie ludzi, przypina ich do siedzen i wysyla sie w szalona jazde po torze pelnym wzniesien i spadkow oraz zakretow i wykretow.
1. Pepsi Max Big One
Najwyzszy i najszybszy rollercoaster na swiecie. 235 stop wysokosci (ponad 70 metrow = ok. 30 pieter), ponad 1 mila dlugosci (1,6 km) i predkosc dochodzaca do 87 mil na godzine (140 km/h). Klasyka - wjazdy, zjazdy, zakrety, najnowoczesniejsza konstrukcja rodem z amerykanskiej telewizji. Tego sie nie da opisac, to trzeba przezyc!
Nie mozna tutaj niestety robic zdjec ('The gentleman at the front - please put your camera into your bag!' - to bylo do mnie po zrobieniu zdjecia ponizej po prawej, tuz przed zaladowaniem sie do pierwszego wagonika). Oczywiscie, ze trzeba jechac w pierwszym wagoniku - to najwieksza frajda. Wszystkie rollercoastery prezentowane tutaj 'zaliczylem' w pierwszych wagonikach!
Szczegoly techniczne Pepsi Max Big One - najwiekszego i najszybszego rollercoaster w Wielkiej Brytanii, Europie i na swiecie:
- otwarcie w maju 1994
- koszt: GBP 12 milionow
- powierzchnia: 42 akry
- dlugosc: 1,665 km (ok. 1 mila)
- predkosc: do 125 km/h
- ilosc wagonikow: 5, pojemnosc: 30 osob
- konstrukcja: 250 ton rur stalowych na 2 tys. ton wspornikow stalowych i ok. 1,5 tys. wspornikow
Wiecej na stronie: www.integer-software.co.uk
2. Spin Doctor
Gwarantuje najwyzszy poziom adrenaliny, dla najwiekszych smialkow. Wyobraz sobie wielkie smiglo, obracajace sie wokol wlasnej osi, z tylko dwoma platami. Na kocu kazdego plata jest kostrukcja z 8 krzeselkami, obracajaca sie takze wokol wlasnej osi. Kiedy jeden koniec plata jest na samej gorze, drugi jest ns samym dole. Teraz wyobraz sobie siebie na jednym z krzeselek, na wysokosci 15 pieter (120 stop = 36 metrow) w momencie, w ktorym smiglo rozpedza sie do predkosci ponad 60 mph (96 km/h). Juz? Klamiesz... zadna wyobraznia tego nie wypracuje.
3. Ice Blast
Pierwsze tego typu urzadzenie w Wielkiej Brytanii. Katapultuje smialkow pionowo wzdluz wiezy na wysokosc 210 stop (65 metrow) z predkoscia 80 mph (130 km/h) a nastepnie pozwala im swobodnie spasc w dol polegajac calkowiscie na sile grawitacji. Na samej gorze czujesz sie jakbys byl co najmniej na Ksiezycu...
Na zdjeciu ten gosc w bialej koszulce po lewej to ja!
4. Irn Bru Revolution
Pierwszy w Europie rollercoaster jadacy po 360 stopniowej petli. Niesamowite uczucie kiedy jedziesz do gory nogami, wlosy i rece (jesli jestes na tyle odwazy by puscic sie uchwytow) zwisaja bezwladnie w dol a zycie przelatuje Ci miedzy oczami... (no dobra, z tym zyciem przesadzilem).
Pierwszy raz jedziesz przodem, a potem - tylem! Nawet nie wiesz kiedy, a tu siup, i juz masz d... zamiast glowy :)
5. Valhalla
Najwiekszy na swiecie i najbardziej spektakularny 'wodny' rollercoaster sunacy po ciemnym, zabudowanym torze wypelnionym woda i ogniem. Jego budowa pochlonela 15 milionow funtow. Valhalla to podroz w kraine niesmiertelnych dusz Wikingow laczaca elementy wody, ognia, sniegu i lodu. Gwarantowane silne zamoczenie, nie pomagaja nawet plaszcze przeciwdeszczowe (do kupienia na miejscu). Za to efekty nieziemskie - np. fala wody po ktorej nagle czujesz na sobie zar morza ognia rozciagajacego sie dookola, za chwile wodospad i znowu ogien.
Na zdjeciu wagonik-lodka wynurza sie z pieczary.
6. Grand National
Pierwszy w Europie rollercoaster z dwoma blizniaczymi torami. Skonstruowany w 1935 r. pozostaje jednym z najbardziej popularnych drewnianych rollercoasterow na swiecie. (Uwaga - drewniany oznacza, ze jego kontrukcja - stelaz - jest drewniana, wzmociona stalowymi lacznikami). Dosc wysoki.
7. Avalanche
Jedyny prawdziwy rollercoaster bobslejowy w Wielkiej Brytanii. Mocne przechyly gwarantowane. Nie ma zabezpiecznia na ramionach, co dodaje smaczku, jednak wypadniecie z niego jest malo prawdopodobne (zwroc uwage na to, ze nie napisalem 'niemozliwe'...).
8. Big Dipper
Tradycyjny drewniany rollercoaster, na ktorym rekordzista swiata Richard Rodriguez jezdzil przez 3 miesiace non stop, dzien i noc. Najgorsze jest to, ze to niekonczaca sie sekwencja wjazdow i zjazdow, miedzy ktorymi nie ma nawet czasu na zaczerpniecie oddechu.
9. Rollercoaster
Najbardziej klasyczny z klasycznych, 'drewniak'. Nawet jego nazwa jest klasyczna. Sporo wjazdow, zjazdow i naglych zakretow. Na poczatku wyglada dosc spokojnie, jednak juz po chwili pokazuje swoj prawdziwy charakter!
10. Log Flume
Najdluzsza na swiecie rollercoasterowa rynna wodna wydrazona w klodach drewna. Mnostwo naglych zwrotow i dwa gwaltowne zjazdy zakonczone fontannami wody. Mokra przygoda gwarantowana!
11. Space Invader
Nieco inny rollercoaster. Wylatuje w niemal calkowia ciemnosc kosmosu, z ktorej co jakis czas wylaniaja sie planety i gwiazdy. Mnsotwo nieoczekiwanych zwrotow akcji - w ciemych czelusciach nigdy nie wiadomo, czy za chwile runie sie w dol z zawrotna predkoscia czy powoli wtoczy pod gore. Zabudowany.
12. Wild Mouse
W gore i w dol, w gore i w dol po niekonczacych sie zakretach. Jeden z trzech drewnianych rollercoasterow tego typu na swiecie. Wyglada jak wybieg dla szalonego chomika.
13. Black Hole
'Walc' w czyms w rodzaju duzych filizanek w prawie calkowitych ciemnosciach przecinanych switlami strboskopowymi i przy glosnej muzyce.
Linki
>>> Prywatne oceny rollercoasterow okraszone zdjeciami: www.a-rush.co.uk/review.php?show=66
>>> Zdjecia i filmy video z rollercoasterami z Blackpool: www.steveandtina.co.uk/bpbphoto/index.htm oraz www.wilkes2536.freeserve.co.uk/pictures_index.htm.
>>> Obejrzyj rowniez zdjecia i pocztowki przedstawiajace parki rozrywki w Anglii w latach 1895 - 2002 (w tym kilka obrazkow z Blackpool): www.deltatango.freeserve.co.uk/amusements.html
Subskrybuj:
Posty (Atom)