poniedziałek, 8 września 2003

Szkocja - Edynburg

Edynburg - stolica Szkocji, 420.000 mieszkancow. Przez wielu uwazany jest za najelegantsza stolice Europy, przez innych zwany 'Atenami Polnocy', dla mnie to najladniejsze miasto jakie do tej pory widzialem.

Po lewej Zamek Edynburski - fragmenty budowano w roznych latach, od XII do XX w. Ten najslynniejszy zamek w Szkocji zbudowano na skale wulkanicznej, a za 8,50 funtow mozna poznac jego tajemnice.



Jedym z ciekawych zamkowych zwyczajow jest wystrzal z armaty, ktory ma miejsce codziennie o godzinie 13.00. To wedlug niego kiedys ustawiano zegarki, a dzis gromadzi na tarasie zamku tlumy turystow.








Po lewej kamienna wersja korony szkockiej, oryginal znaduje sie w saliobok repliki i nie wolno go fotografowac. Regalia szkockie sa najstarsze w Wielkiej Brytanii. Szkocje i Anglie unia koronna laczy od 1603 r., kiedy to syn Elzbiety I, Jakub VI, wstapil na tron jako krol obu narodow. W 1707 r. podpisano unie realna. Od czasow unii koronnej korona szkocka nie byla uzywana.





Na zamku mozna znalezc wiele akcentow polskich, m.in. mundur polskiego oficera z czasow II Wojny Swiatowej i polskie odznaczenia. Szkoci wiedza, ze wiele zawdzieczali polskiej armii w czasie wojny i uwazaja naszych zolnierzy za bohaterow.

Po prawej edynburska rezydencja krolowej Anglii, palac Holyrood, gdzie przebywa glowa panstwa w czasie wizyt w Edynburgu.





Jednak Szkoci na kazdym kroku podkreslaja swoja niezaleznosc, co przejawia sie w uzywaniu szkockiej flagi wszedzie gdzie sie da, a w 1999 r. rozpoczal swoje obrady parlament Szkocji. Na zdjeciu po lewej fragment nowej siedziby parlamentu.








Ja zwiedzanie Edynburga zaczalem od zamku, nastepnie przeszedlem przez Krolewska Mile - the Royal Mile, czyli ulice, wokol ktorego zbudowano miedzy innymi: Outlook Tower z pieknym widokiem na miasto, Scotch Whisky Centre, Katedre St. Giles i kilka muzeow.







Najwspanialszy widok na miasto (zdjecie po lewej) roztacza sie ze wzgorza Calton Hill, a ta altanka to Duncan's Monument. Miasto polozone jest na terenie gorzystym, z mnostwem waskich uliczek, schodow, starymi kamienicami, kobziarzami - naprawde niesamowity klimat, szzcegolnie wieczorem, nieco przypominajacy Krakow.

Wiecej szczegolow na stronie www.edinburgh.org

niedziela, 7 września 2003

Szkocja - Stirling

Stirling to miasto pomiedzy Glasgow i Edynburgiem, ma 28.000 mieszkancow. Dawniej bylo ono jedna z najwazniejszych twierdz Szkocji. Stare Miasto otaczaja najlepiej zachowane mury w kraju, zbudowane w 1547 r. kiedy krol Edward VIII chcial ozenic swojego syna, Edwarda, z Mary, krolowa Szkocji. Deptak biegnacy rownolegle do murow, czesto opisywany jako najwspanialszy deptak miejski w Europie, zostal zbudowany w latach 1723-1791. Renesansowy zamek Stirling zawsze byl brama do krolestwa Szkocji i pelnil w jej historii wazna role.


Dla mnie najciekawsza budowla w Stirling jest Wallace Monument (na zdjeciu powyzej). Wieza ta, upamietniajaca najwspanialszego bohatera Szkocji, Williama Wallace'a (zwanego Braveheart), zostala otwarta w 1869 r. Ma wysokosc 220 stop (67 metrow) i mozna dostac sie na jej szczyt po 246 stopniach. Oczywiscie wlazlem tam zeby podziwiac widoki i oryginalny obureczny miecz Bravehearta. Pomnik po lewej stronie, ktory zbudowano pod Wallace Monument pod koniec XX w., przedstawia w rzeczywistosci Mela Gibsona, wspolczesnego nam goscia. Prawdziwy Wallace wygladal inaczej, mial prawdopodobnie brode.

Najwazniejsza bitwa pomiedzy Szkotami i Anglikami rozegrala sie 11 wrzesnia 1297 r. Anglicy pod dowodztwem krabiego Surrey i Hugo de Cressinghama mieli do dyspozycji 300 kawalerzystow i 10.000 piechoty.


Na zakolu rzeki, ktory widac na zdjeciu obok, byl most, a za nim grzaski grunt. Wallace poczekal, az czesc kawalerii angielskiej przeprawi sie na drugi brzeg, grzeznac w blocie, czesc piechoty znajdowala sie w rzece, reszta armii czekala na drugim brzegu. Wtedy przypuscil atak. Dodatkowo most zarwal sie i resztki wojsk angielskich mogly juz tylko biernie ogladac kleske zolnierzy, ktorzy zdolali sie przeprawic i wpadli w zasadzke. Dzieki tej bitwie, Robert Bruce, inny szkocki bohater, mogl wygrac bitwe pod Bannockburn w 1314 r.

Szkocja - Falkirk Wheel

A teraz cos z zupelnie innej bajki: Falkirk Wheel, jeden z inzynierskich cudow swiata. W Falkirk spotykaja sie dwa kanaly: Forth&Clyde z Union Canal, laczac Morze Polnocne z Atlantykiem. W latach swietnosci transportowaly one 200.000 pasazerow rocznie, nie liczac wegla, whisky i innych towarow. Dziesiatki lat pozniej firma British Waterways Scotland otworzyla Falkirk Wheel - maszyne, ktora poprzez ramie ze zbiornikiem wodnym, obracajace sie wokol poziomej osi, podnosi statki z jednego poziomu do drugiego.



Statek na poczatku wplywa do gondoli z woda (zdjecie powyzej). Nastepnie piec ogromnych kol zebatych przekreca ramie przeciwnie do ruchu wskazowek zegara i unosi lodz na wysokosc 115 stop (35 metrow) - rowna wysokosci osmiu autobusow pietrowych (zdjecie po prawej). W operacji uczestniczy 7 silnikow, ktore sa tak efektywne, ze zuzywaja moc rowna mocy potrzebnej do dzialania 8 tosterow. Dwie gondole waza razem 600 ton, tyle ile 100 afrykanskich sloni.



Na zdjeciu obok widac statek juz na gorze, plynacy kanalem Union. Maszyna zostala zaprojektowana do przetrwania ponad 120 lat, wiec na pewno kazdy z Was zdazy ja zobaczyc! Statki kursuja co 30 min., a podroz trwa 45 min. Warto zabukowac miejsce wczesniej, telefon 08700 500 208.

Wiecej szczegolow na stronie www.thefalkirkwheel.co.uk

sobota, 6 września 2003

Szkocja - Braemar

Braemar to miejscowosc na poludiowy wschod od Inverness. Od konca XVIII w. odbywa sie tutaj Braemar Royal Highland Gathering, czyli zgromadzenie okolicznych mieszkancow Highlands, polaczone z festynem sportowym i prezentacja orkiestr kobziarksich z calej Szkocji. W nazwie ma Royal, bo bierze w nim udzial krolowa.


Impreza trwa caly dzien, parking samochodowy urzadzony jest na pobliskich lakach, a widzow liczy sie w grubych tysiacach.

Wsrod konkurencji sportowych, przypominajacych zawody silaczy, znajdziemy przeciaganie liny, rzut mlotem w dal o wadze 16 lb. (16 funtow), rzut kula w dal o wadze 16 lb., rzut odwaznikiem o wadze 42 lb. ponad poprzeczka, rzut palem w wadze 99 lbs i dlugosci 16 stop w dal, biegi na 100 i 220 yardow, konkursy tanca i muzyki granej na kobzach.


Zdjecia na dole - konkurs grajków, jedna z orkiestr wojskowych oraz... w zoltej kiecce Elka II, potocznie zwawna the Queen, a za nia, tuz obok, po lewej stronie Uszatek, czyli Antos Blair, potocznie zwany Premierem.


Wiecej szczegolow o Braemar Gathering na stronie www.braemargathering.org

piątek, 5 września 2003

Szkocja - Cawdor Castle

Thane of Cawdor, a dokladniej Calder, to jeden z nastarszych tytulow arystokratycznych w Szkocji. Wedlug 'MacBetha' Shakespeare'a zamek Cawdor byl miejscem smierci krola Duncana. Dzisiaj budowla jest wciaz siedziba hrabiego Cawdoru.

Zgodnie z legenda w XIV w. Thane of Cawdor mial wizje, ktora kazala mu zaladowac na osla pakunki ze skarbami, i puscic zwierze samopas. Thane mial obserwowac osla domomentu kiedy ten dotarl do grupy trzech krzewow glogu i polozyl sie pod trzecim krzewem - w tym miejscu thane powinien zbudowac zamek. I tak sie stalo! Ten krzew mozna ogladac dzis na parterze zamku.

Do zamku wchodzi sie mostem zwodzonym ponad fosa. Wokol budynkow rozciagaja sie wspaniale ogrody, w tym ogrod labiryntowy. Krzewy w labiryncie maja w srodku ponad 1,90m i nie jest latwo dostac sie z zewnatrz do centrum, a potem wrocic bez problemow. Ja troche pobladzilem, chociaz na poczatku wydawalo sie, ze ta zabawa to bulka z maslem.

Tuz obok zamku powstalo pole golfowe, jedno z wielu w Szkocji. Jedna runda kosztuje GBP 6, caly dzien gry kosztuje GBP 9, a wynajecie kijow GBP 2.

Wiecej szczegolow na stronie www.caledoniancastles.co.uk

Szkocja - Clava Cairns - starozytne grobowce

A tutaj widac doskonaly pomysl na dobry biznes. Wystarczy zebrac kupe kamieni, ulozyc je w srodku okregu o srednicy ok. 5 metrow, otoczyc stojacymi pionowo glazami o ksztalcie tebliczek czekolady i juz mamy starozytny grobowiec. Teraz wystarczy dorobic do niego legende, wydrukowac pocztowki i foldery, zaproscic media i juz! Co prawda ten tutaj wydaje sie byc prawdziwym, w dodatku jednym z trzech w tym miejscu...

Wiecej szczegolow na stronie www.mysteriousbritain.co.uk

Szkocja - Inverness

Inverness to stolica Highlands, czyli gorzystej czesci Szkocji, liczy 60 tys. mieszkancow. To moze byc dobra baza do wypadow bardziej na polnoc, ze wzgledu na swoje polozenie i dosc ciekawe zycie nocne (warto pobawic sie w pubie Johnny Fox's, posluchac szkockiej muzyki w Market Bar, a reszte nocy trzeba spedzic w Nile i G's).

Na zdjeciu o gory charakterystyczny wiktorianski zamek dominujacy nad miastem.

Wiecej szczegolow na stronach www.scotland-inverness.co.uk/inverness.htm
oraz www.aboutinverness.co.uk

Szkocja - Loch Ness, Drumnadrochit

I oto jest! We wlasnej postaci - potwor z Loch Ness. Jezioro Loch Ness (loch=jezioro po szkocku) ma 39 km dlugosci, 1,5 km szerokosci i 305 m glebokosci. Po raz pierwszy potwora zobaczyl podobno sw. Kolumba w VI w., a tajemnicze fotografie z 1930 r. wzbudzily ogromne zainteresowanie mediow i calego swiata. Ja ukrylem sie w sitowiu i czekalem... Moja cierpliwosc zostala wynagrodzona - po lewej stronie widac bezsprzeczny dowod, ze potwor istnieje! Jako naoczny swiadek powiem, ze wygladem przypomina ogromnego zolwia bez skorupy z szyja zyrafy.

W Drumnadrochit mozna wybrac sie do oryginalego Centrum Potwora z Loch Ness, gdzie prezentowane sa zdjecia monstrum, relacje swiadkow, maszyny za pomoca ktorych probowano go wykryc itp. Obok centrum jest sklep z setkami potworow o roznych ksztaltach i wymiarach.

Wiecej szczegolow na stronach
www.lochnesscentre.co.uk
oraz
www.mysteriousbritain.co.uk/fortean/nessie.html

czwartek, 4 września 2003

Szkocja - Urquhart Castle

Zamek Urquhart to bez watpienia jedne z najbardziej znanych ruin w Szkocji. Powod? Umieszczony jest nad jeziorem Loch Ness i gdyby nie obecnosc Potwora pewnie niewielu by go odwiedzilo. Lokalizacja - przy drodze z Drumnadrochit do Inverness.

Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z XIII w. kiedy krol Aleksander II podarowal go swojemu zieciowi Alanowi Durward, ktory byl hrabia Atholu.

Wiecej szczegolow na stronie www.caledoniancastles.co.uk

Szkocja - Ben Nevis

Ben Nevis to najwyzsza gora w Wielkiej Bytanii - liczy sobie 1.344 m (4.406 stop). Polozona jest nad jeziorem Loch Linnhe, ok. 4 km od Fort William. Mi wejscie zajelo 3.5 godziny, a zejscie ponad 2 godziny, co jest ponizej przecietnej, nalezy wiec zalozyc, ze cala wyprawa trwa ok. 6-7 godzin.

Wedrowke zaczynamy z centrum turystycznego Glen Nevis Visitor Centre (10 m n.p.m.). Przed wedrowka nalezy zaopatrzyc sie w cieple wodoodporne ubrania, rekawiczki, specjalne buty, odpowiednia ilosc wody (nigdy za malo!) i jedzenia. Na szycie temperatura jest srednio 9 stopni nizsza niz na dole, ale silny wiatr powoduje, ze nawet we wrzesniu mozna poczuc prawie ujemne temperatury.

Po drodze na gore towarzysza nam liczne stada owiec, a co jakis czas podziwiac mozna male wodospady, w ktorych woda jest tak czysta, ze mozna ja pic. Poczatkowo trasa jest dosc latwa, ale pozniej sciezka staje sie skalista, kamienie obsuwaja sie spod nog i ogolnie robi sie niebezpiecznie. Prawie na samym szczycie gesta mgla ogranicza widocznosc do 10-15 metrow. Wlasnie tak bylo kiedy ja dotarlem na szczyt, ale na szczescie w ciagu 10-15 minut przejasnilo sie i moglem podziwiac wspaniale widoki - jeden z nich na zdjeciu ponizej.


Sam szczyt oznaczony jest kamiennym postumentem, widac go pode mna i pod moim butem na zdjeciach ponizej.

Wiecej szczegolow na stronie www.scotclimb.org.uk

środa, 3 września 2003

Szkocja - Ben Nevis Distillery

U podnoza gory Ben Nevis polozona jest gorzelnia whisky Ben Nevis. Zostala ona zalozona w 1825 r. i nadal pracuje. Do produkcji 'wody zycia' (tak tlumaczy sie pochodzenie slowa whisky) pobiera wode z jednego z najbardziej czystych brytyjskich zrodel. Za dwa funty mozna obejsc caly zaklad z przewodnikiem, dowiedziec sie jak jest produkowany napoj oraz dostac na zakonczenie bezplatna probke (miesci ona ze dwa lyki).

Proces produkcji whisky opisalem w relacji z wizyty w Dublinie. Przypomne, ze podstawowe roznice sa dwie - szkocka whisky destylowana jest 2 razy (irlandzka - trzy, a amerykanski bourbon - raz), a suszenie ziarna odbywa sie w dymie, co nadaje szkockiej whisky charakterystczny smak.

Wiecej szczegolow na stronie www.bennevisdistillery.com

Szkocja - Nevis Range

Nevis Range - wielokrotnie nagradzane centrum wedrowek gorskich, baza rowerzystow gorskich (tutaj rozegrano wiele zawodow, w tym Pucharu Swiata, trasy sa niesamowite!), snowboardzistow, paralotniarzy itp. Dodatkowo dziala tutaj jedyna w Wielkiej Brytanii linia gondolowej kolejki gorskiej (na zdjeciu), ktora dojezdza sie na wysokosc 2,150 stop (0,7 km). Na szycie podziwiac mozna najwyzej polozona brytyjska skrzynke pocztowa, no i te wspaniale widoki...

Wiecej szczegolow na stronie www.nevis-range.co.uk

Szkocja - Fort William

Fort William nie jest nadzwyczajnym miastem. Znany jest raczej z tego, ze w jego poblizu jest najwyzsza gora w Wielkiej Brytanii - Ben Nevis, oraz mnostwo centrow sportow ekstremalnych, jak wspinaczka, kajakarstwo gorskie, kolarstwo gorskie, oraz sportow zwyklych - jak narciarstwo, golf, wedkarstwo. W miesciu kursuje znana na calym swiecie kolej parowa, mozna ja ogladac m.in. w filmie 'Harry Potter and the Chamber of Secrets'.

Wiecej szczegolow na stronie www.visit-fortwilliam.co.uk

wtorek, 2 września 2003

Szkocja, Barcaldine Castle

Zamek Barcaldine zbodowany zostal przez Duncana Czarnego w koncu XVI w. i byl najbardziej wysunietym na zachod zamkiem sposrod siedmiu broniacych posiadlosci Glenorchy Campbell.

Budowla jest wciaz w rekach Campbellow. Jeszcze 100 lat temu rodzina ta byla trzecia pod wzgledem bogactwa w Szkocji, jendak stracila prawie wszystko w ciagu 20 lat. Obecnie czesc zamku jest zamieszkana, a czesc sluzy turystom jako noclegownia i jadlodajnia.

Wiecej szczegolow na stronie www.oban.org.uk/attractions/barcaldine.html

Szkocja - Dunstaffnage Castle

Dunstaffnage to raczej nie castle tylko bardziej ruiny, aczkolwiek bardzo dobrze zachowane. Niestety, kustosz nie pozwala wspinac sie po scianach ruin, chociaz dopoki zauwazy mozna sie wspiac ladny kawalek... Wokol zamku malowniczy krajobraz - brzeg jeziora, jachty, ptactwo wodne i ciekawa roslinnosc.

Wiecej szczegolow na stronie www.caledoniancastles.co.uk

Szokcja - Oban

Oban to pieknie polozone miasteczko, kurort na zachodnim wybrzezu Szkocji. Rozciaga sie na wzgorzach a poprzez port ma dostep do morza. Z tego miasta mozna dostac sie ogromnym promem na wyspe Isle of Mull, bedaca trzecia pod wzgledem wielkosci w archipelagu Ebridean i jedna z najpiekniejszych w Szkocji.

W Oban koniecznie odwiedzic trzeba gorzelnie whisky i wspiac sie na wzgorze, na ktorym pod koniec XIX w. zbudowano wieze widokowa McCaig's Tower.

Wokol miasta jest kilka zamkow (o dwoch z nich kilka slow nizej), tor kartingowy (o nim tez wiecej nizej), farma rzadkich zwierzat, kilka kamiennych kregow i sporo innych interesujacych miejsc. Szczegolnie polecam tez zachody slonca, jak ten na zdjeciu po prawej. Wzgorza na Isle of Mull, zaglowki na wodzie, niebo i woda w odcieniach od zoltego do fioletowego - to wszystko tworzy niepowtarzalny klimat.

A poznym wieczorem czas na zabawe w rytmach szkockiej muzyki - przy dzwiekach kobzy, skrzypiec i akordeonu. Najlepszym miejscem serwujacym tego rodzaju uciechy oraz strawe dla ciala jest restauracja McTavish's, niedaleko nabrzeza. Wiecej o tym lokalu na stronie www.mctavishs.com

Wiecej szczegolow o Oban na stronie www.oban.org.uk


Tralee Rally Karting

Kto szuka bardziej 'meskich' wrazen w okolicach Oban powinen pojechac w kierunku polnocnym. Z Benderloch znaki drogowe poprowadza na tor kartingowy na swiezym powietrzu. Za 6 funtow mozna miec radoche po pachy prowadzac bolid po 250 metrowym torze. Otwarte w godz. 10-18, uzaleznione od dobrej pogody. 6 mil (9 km) od Oban, tel. 01631 720 297. Na miejscu dostaje sie kombinezon i kask.

Kilka dobrych rad: warto od razu po starcie zajac drugie miejsce, nie pierwsze. Tylko wtedy mozna miec prawdziwa frajde wiazaca sie z lykaniem piasku wyrzucanego w gore przez kola prowadzacego karta i katrola wyscigu przeprowadzajac ataki w dogodnych momentach. Wlasciwie jedynym miejscem, gdzie mozna wyprzedzic kierowce bedacego na podobnym poziomie do naszego, jest zakret przedstawiony na zdjeciu obok. W innych miejscach tez mozna probowac, ale jest dosc ciasno i latwo tam blokowac atakujacego. Cala zabawa trwa do 10 min., ale w czasie jazdy trzesie tak niemilosiernie, ze nie kazdy ma ochote na kolejna runde. Twardziele oczywiscie maja!

poniedziałek, 1 września 2003

Szkocja - Inveraray Castle

Inveraray Castle jest siedziba ksiecia i ksieznej hrabstwa Argyll. Klan Campbell przeniosl sie z Loch Awe do Ineraray w pierwszej polowie XV w. (kiedy my gonilismy Krzyzakow). Obecna budowla powstala w polowie XVIII w. na miejscu oryginalnej twierdzy a zaprojektowali ja Roger Morris i Robert Mylne. W srodku mozna obejrzec bron, meble, inne dziela sztuki i drzewo genealogiczne mieszkancow. Otwarte dla gosci od 5 kwietnia do 26 pazdziernika, od 10.00 do 17.45.

Wiecej szczegolow na stronie www.inveraray-castle.com

Szkocja - Inveraray Jail

Bedac w Inveraray, na drodze z Glasgow do Oban, warto cos przzeskrobac i trafic do... wiezienia! Tak, tak! Pieknie odrestaurowane XIX wieczne wiezienie odkrywa swoje uroki. W srodku mozna spotkac przewodnikow w oryginalnych strojach (klucznik, praczka), mozna posiedziec zamkietym w celi, polezec na hamaku wieziennym, rzucic mydlo pod prysznicem (nie, no tutaj to juz zazartowalem...). Wejscie kosztuje GBP 6, za co mozna ogladac cele mordercow, dziecieca, kobieca, sale rozpraw, zwyklych wiezniow, lazienki (yakuzi to tam nie ma) oraz sale tortur i prezentacje metod usmiercania. A propos, biali Australijczycy to potomkowie Angielskich przestepcow - pierwsi osadnicy z Europy to byly transporty wiezniow z Anglii, wywozono ich w celu zwolnienia miejsca w brytyjskich wiezieniach, no i bylo to dosc dobre odizolowanie od angielskiego spoleczenstwa. Od dzis mozecie mowic na Autralijczykow per "degeneraci" (zart).

Wiecej szczegolow na stronie www.inverarayjail.co.uk

Stadiony - Celtic Park (Celtic Glasgow)

Celtic Park (zwany rowniez Paradise lub Parkhead) - stadion Celtiku Glasgow, drugiego wielkiego szkockiego klubu (Celtic i Rangers co roku zajmuja dwie najwyzsze lokaty w lidze szkockiej z duza przewaga nad pozostalymi zespolami). Celtic zalozony zostal w 1888 r. i dotychczas zdobyl 38 tytulow mistrza Szkocji, ostatni w sezonie 2001/02. Jak widac na zalaczonych obrazkach, architektura Celtic Park zblizona jest nieco do Teatru Marzen (Old Trafford), zachowujac wszelkie proporcje.

Trybuny: North Stand, West Stand (Jock Stein Stand), East Stand (Lisbon Lions Stand), South Stand (Main Stand).

Na stadionie wszystko utrzymane jest w zielonych kolorach a symbolem klubu jest koniczyna. Ciekawostka: prawie wszyscy mieszkancy Irlandii (tak, tak, Irlandii, nie Szkocji, chociaz Szkoci oczywiscie tez) wspieraja Celtic Glasgow - jest to klub 'celtycki', wspierany przez katolikow, a Irlandia nie ma wlasnych silnych klubow. Kibice Rangersow sa na ogol anglikanami; tak oto religia wplywa na kibicowanie.

Pojemnosc: 60,832 widzow.

Oficjalna strona internetowa Celtic Glasgow:
www.celticfc.co.uk

Stadiony - Ibrox Stadium (Glasgow Rangers)

Glasgow Rangers Football Club zostal zalozony w 1872 r. Jest jednym z dwoch wiodacych szkockich zespolow (drugim jest Celtic Glasgow), a w 2003 r. stal sie pierwszym klubem na swiecie, ktory zdobyl 50 tytulow mistrza kraju, ostatni w sezonie 2002/03.

Stadion Rangersow - Ibrox Stadium - powstal w 1899 r., a znana trybuna Main Stand otwarto w 1929 r. Obecnie obiekt miesci 50,444 widzow, a wymiary boiska (od linii do linii) wynosza 105m x 68m.

Nazwy trybun: Main Stand, Copland Road Stand, Argyle House Govan Stand, Broomloan Road Stand.

Stadion nie wyglada na obiekt XXI w., laczy "architekture czerwonej cegly" z nowoczesnymi wykonczeniami. Wszystkie miejsca sa siedzace, a UEFA przyznala mu 5 gwiazdek - taka nota moze pochwalic sie niewiele obiektow w Europie. Rangers wprowadzili sie na Ibrox w 1887 r., a poczatkowo miescil sie on przy 100 Edmiston Drive. Stadion zostal przeniesiony w obecne miejsce, 150 Edmiston Drive, w 1899 r.

Klub ma 42,000 posiadaczy biletow sezonowych, pozostale bilety mozna kupic w centrum biletowym przy stadionie za 11-22 funty (tel. 0800 600 1993).

W czasie kazdego spotkania placowki gastronomiczne na stadionie sprzedaja 14,000 ciastek, 6,000 burgerow i 2,000 hot dogow.

Ogolnie stadion dosc ladny, ciekawy sklep z pamiatkami. Niestety, nie udalo mi sie wejsc na boisko...

Oficjalna strona internetowa Glasgow Rangers:
www.rangers.co.uk