poniedziałek, 1 września 2003

Szkocja - Glasgow

Glasgow to najwieksze miasto Szkocji, liczy sobie 750 tys. mieszkancow. Dawno temu dzierzyl tytul Drugiego Miasta Imperium (po Londynie oczywiscie). Podobnie jak Manchester, Glasgow jest mieszanka przemyslowych budynkow i nowoczesnej architektury, jednak nawet nie umywa sie do Edynburga (o nim wiecej pod koniec relacji ze Szkocji).

Na zdjeciu po prawej George Square, w centrum miasta, od ktorego warto zaczac zwiedzanie Glasgow. Wokol placu coagne sie golwne ulice handlowe, niedaleko jest rowniez Gallery of Modern Art. W centrum na uwage zasluguje tez katedra z XIII w., ktora przetrwala do dzisiaj bez wiekszych zniszczen. Ciekawostka jest fakt, ze z powodu nierownosci terenu ma ona dwa poziomy.

Z centrum kontrastuje nowoczesna zabudowa nabrzeza rzeki Clyde. Na zdjeciu po lewej Scottish Exhibition and Conference Centre (nabrzeze polnocne), po prawej u dolu The Glasgow Science Centre (nabrzeze poludniowe). Oba nabrzeza polaczone sa kilkoma mostami. Na uwage zasluguja dwa, wlasnie w poblizu budynkow przedstawionych na zdjeciach. Kiedy plyna wieksze statki, jeden z nich 'rozrywa' sie w polowie i obie polowki unosza sie do gory na sztorc. Drugi most zawieszony jest na dwoch kolumnach. Zeby otworzyc droge statkowi, most 'rozrywa sie' przy jednej kolumnie i w plaszczyznie poziomej obraca sie wokol drugiej kolumny tak, ze na koniec operacji jest ulozony rownolegle do nabrzeza.

Bardzo ciekawe rzeczy znajduja sie w Muzeum Nauki (po prawej). Dodatkowa atrakcja jest wieza (w srodku zdjecia), ktora obraca sie 360 stopni wokol wlasnej osi i z ktorej podziwiac mozna panorame miasta.

Inna ciekawostka: the Clockwork Orange - to potoczna nazwa metra w Glasgow, duzo mniej tajemniczego niz londynska siec. W Glasgow jest tylko jedna linia, otwarta w 1896 r. i zmodernizowana na poczatku lat 80-tych XX w. Ma ksztalt kola, a pociagi sa pomaranczowe - stad 'Orange'.

Oczywiscie nie moge nie wspomniec o szkockich meskich strojach galowych. Nikt nie chodzi w nich na codzien, ale Szkoci nosza kilty (spodniczki) w czasie wyjatkowych okazji, jak np. slub wlasny lub znajomych. Po lewej zdjecie wystawy sklepowej - ten kompletny stroj kosztuje, bagatela, 599 funtow! Marynarka, spodniczka i specjalna 'torebka', ktora wiesza sie w pasie i ktora przykrywa... przyrodzenie.

O stadionach dwoch najwazniejszych szkockich klubow - Glasgow Rangers i Celtic Glasgow - mozesz poczytac w sekcji Hobby-Pilka nozna-Stadiony (tam rowniez zdjecia). Przypomne, ze Glasgow Rangers i Manchester United znalazly sie w jednej grupie w I fazie grupowej pilkarskiej Ligi Mistrzow, pierwszy mecz 22 pazdziernika.

Wiecej o Glasgow na stronie www.glasgowguide.co.uk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz